MEHMED ZAHİD KOTKU KİMDİR? | İlim ve Medeniyet

Âlim Mehmed Zahid Kotku 1897 yılında Bursa Pınarbaşı’nda doğdu. Aslen Dağıstan’ın Şeki kasabasından olan Zahid Kotku’nun ailesi Bursa’ya göç etti. Annesini üç yaşındayken kaybeden Mehmed Zahid Kotku imam olan babasını da babasını da 1929 yılında kaybetmiştir.

Mehmed Zahid Kotku’nun eğitim serüveni Oruç Bey Mahalle Mektebinde başlamıştır ve Bursa Sanat Okulunda devam etmiştir. Birinci Dünya Savaşı esnasında henüz yirmisine gelmeden askere, Suriye cephesine gönderilmiştir. Daha sonra İstanbul’a dönen Zahid Kotku askerlik vazifesine yazman olarak devam etmiştir.

Fatih, Ayasofya ve Beyazıt camilerindeki derslerini görevi boyunca da sürdüren Mehmed Zahid Kotku, bu süre zarfınca hafızlığını tamamladı. 1929 yılında babasının vefat etmesiyle birlikte köydeki boşalan imamlık vazifesini ifa etmeye başladı. 1946 yılına kadar burada imamlık yaptıktan sonra Üftade adlı bir caminin imametine tayin edildi. Bunun ardından Fatih’teki İskenderpaşa camiine tayini çıkan Mehmed Zahid Kotku vefat edene kadar bu camiinin imam hatibi olarak görevini sürdürmüştür.

1979 yılında hicaz yollarında hastalanarak bir sene sonra hastalığı ağırlaşmış bir şekilde geri döndü. Geçirdiği ameliyat sonrasında tekrar hac için yola çıktı. Tarihler 13 Kasım 1980’i gösterdiğinde hakka yürüyen meşhur âlim Süleymaniye’deki Kanuni Sultan Süleyman Türbesi haziresine defnolundu. Öğrencileri ve ilim dünyası tarafından her daim Fatihalarla anılmaya devam edecektir.

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul