MALCOLM X KİMDİR? | İlim ve Medeniyet

Daha sonraları el-Hac Malik eş-Şahbaz ismini alacak olan Malcolm Little, Mayıs 1925 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Nebraska bölgesinde dünyaya geldi. Babasını ve dört akrabasını, siyahî düşmanı ırkçıların saldırısında kaybeden Malcolm Little, kardeşleri ile birlikte düzensiz bir çocukluk geçirmiştir.

İlk öğrenimini Massachusetts’te tamamlayan Malcolm Little, lise yıllarında avukat olmak istiyordu. Malcolm, öğretmeninin bu isteğini duyması ve avukatlığın siyahiler için iyi bir tercih olmayacağını söylemesiyle okulu bıraktı. Bu olaydan sonra üvey ablasının yanına, Boston’a yerleşen Malcolm, çalışma hayatına atıldı. Yine bu dönemlerde Harlem bölgesindeki siyahilerle çokça vakit geçiren Malcolm, uyuşturucu başta olmak üzere kadın ticareti ve eşya hırsızlığı yapmaya başladı.

Tarihler 1946’yı gösterdiğinde işlediği suçlardan dolayı on yıl hapse mahkûm edildi. Kaldığı üçüncü hapishanede, siyahî milliyetçisi bir İslam cemaatinin lideri olan Elijah Muhammed ile tanışıp mektuplaşmaya başladı. Elijah Muhammed’in milliyetçiliği ileri seviyedeydi ve Malcolm Little, yaşadıklarından dolayı bu hareketi (Nation of Islam) kısa sürede benimsemişti. Hapisten çıktıktan sonra da bu harekette adı sıkça duyulan Malcolm Little, artık Malcolm X olarak anılmaya başlandı.

Beyazlara karşı oldukça katı ve ırkçı olan “Nation of Islam” hareketi içinde Malcolm X’in de söz sahibi olmaya başlamasıyla birlikte Elijah Muhammed ile arası açılan Malcolm, daha sonra birtakım sorgulamalar sonucunda 1964’te bu hareketten ayrılmıştır. Aynı yıl içinde hacca giden Malcolm X, hac esnasında beyaz ile siyahın aynı safta namaz kıldığına şahitlik edince beyaz adamı artık şeytan olarak görmediğini söylemiştir. Hac dönüşünde Malik El Şahbaz ismini alan Malcolm, gerçek kardeşliği bulduğunu da dile getirmiştir. Her ne kadar Amerika’daki siyahilerin özgürlüğü hususundaki görüşleri aynı kalsa da İslam’ın çizdiği sınırlar içerisinde eski katı, tavizsiz bir ırkçılık düşüncesinden yüz çevirmiştir.

1965 yılında Afro-Amerikan organizasyonunun kurulmasını sağlayan Malcolm X, şubatayında evinin bombalandığı saldırıda yara almadan kurtulur. Birkaç gün sonra ise 21 Şubat 1965 senesinde konuşma yaptığı kürsüde silahlı kişiler tarafından vurulmuştur. Presbyterian Hastanesine kaldırılan Malcolm, burada vefat etmiştir. Hakikat arayışı ile Müslümanlara her dönemde örnek olan Malcolm X her daim Fatihalarla anılmaya devam edecektir.

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul