KADINLARIN GİREMEDİĞİ SABARİMALA TAPINAĞI | İlim ve Medeniyet

Sabarimala tapınağı Hindistan’ın Kerala eyaletinde bulunan en ünlü Hindu tapınaklarının başında gelmektedir. Bu tapınağın önemi ise zamanında Kerala bölgesinde kurulan Pandalam prensi Manikandan’ın bu tapınakta uzun bir ibadeti sonucu geçmişte yaşamış tanrı Ayyappa’ın figürüne bürünmesinden gelmektedir.

Tanrı Ayyappa ise Hindu inanışının en önemli tanrılarından biri olan Shiva’nın Mohiniden olma oğludur. Aslında Ayyappa da tanrı Vishnu’nun sonraki yaşamında dünyaya gelen figürüdür. Tanrı Ayyappan Hindu tanrıları içerisinde bekar, yakışıklı ve yoga ile iştigal olan birisi olarak tanınır. Ayyappaaynı zamanda Kerala eyaletinde yaşayan Müslümanlar tarafından da saygı duyulan bir tanrıdır. Bunun nedeni ise Prens Manikandan’ın her ibadet etmeye Sabarimala’ya gidişinde Vavar camisine uğradığı söylenmesidir.

Sabarimala tapınağının tarihi ve önemi kısaca bu şekilde oluşmuştur. Sabarimala Kerala eyaletinin ulaşılması bir hayli zor olan ormanlarının içerisinde bulunmaktadır. Kerala eyaleti ve çevresindeki eyaletlerden erkek ve yaşlı kadın Hindular her sene buraya hacı olmak için gelmektedirler. Buradaki yaşlı kadın ibaresi çok önemli bir noktadır. Çünkü Hindu inanışında kadınların ay başı dönemlerinde tapınaklara girmesi yasaktır. Bunun sebebi inanışta kadınların ay başı dönemlerinde kirli olarak görülmesidir. Fakat Sabarimala tapınağında bu yasak daha da genişletilmiş bir şekilde uygulanmaktadır. O da şu şekildedir; ‘doğurganlık yetisine sahip hiçbir kadın Sabarimala tapınağına giriş yapamaz.’

Bu yasak modernleşen dünyaya ayak uydurmaya çalışan Hindistan’da çok fazla tepki çekse de muhafazakar Hindular bu yasağın devam etmesi yönünde ısrarcı davranıyorlar. Özellikle bu ısrarı özetleyen 2016 yılında yasağa karşı çıkan protestoculara tapınağın verdiği bir cevap olmuştu:

“Adet dönemini tespit eden makine bulunana kadar izin vermeyeceğiz”

Hal böyleyken yasağa karşı olan gruplar ülke içerisinde hummalı bir çalışmayla fikirsel olarak yayıldılar. Daha sonrasında ise Hindistan Yüksek Mahkemesine başvurdular. Yüksek Mahkeme de “geleneğin cinsiyet eşitliğini ihlal ettiği” kararına vardı ve artık kadınların da tapınakta özgürce ibadet edebileceklerini belirtti.

Fakat bu karar alınırken Yüksek Mahkeme’de ilginç bir olay yaşandı. Oy kullanan 5 üyenin biri ret verdi. Bu ret oyunu ise Mahkeme’de bulunan tek kadın üye kullandı. Oylama sonunda açıklama yapan kadın üye Indu Molhotra, “Derin dini duygulara mahkeme müdahale etmemeli. Mantık kuralları dini konulara uyarlanamaz” dedi.

Şimdi ise Sabarimala tapınağında bulunan yasak yanlısı Hindular kadınların tapınağa girişini engellemek için nöbet tutuyor. Polis eşliğinde 2 kadın Hindu geçtiğimiz günlerde girmeye kalkışması sonucu yasak yanlısı Hindu büyük bir tepki ile izin vermemişlerdi.

Bu yasağında ilerleyen zamanda bu şekilde kalacağı söz konusu değilken muhafazakar Hinduları bu yasağı kaldırmaya nasıl ikna edileceği büyük bir merak uyandırıyor.

Mehmet AYAYDIN

Avatar photo

Mehmet AYAYDIN

Politics and South Asian Studies [email protected]


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul