ITAMAR BEN AVİ (BEN YEHUDA’NIN OĞLU)- YENİ ÇEVİRİ | İlim ve Medeniyet

İtamar Ben Avi, Eliezer Ben Yehuda’nın oğludur ve Anadili Modern İbranice olan ilk kişidir. Eliezer ona Ben Tsiyon demektedir. Ben Tsiyon ise Siyon’un oğlu demektir. Eliezer Ben Yehuda İsrail Tarihinin önde gelen 4 Siyonistinden biridir. Büyük bir Herzl hayranı olduğunu da belirtmekte fayda vardır. Videoda görüldüğü üzere Eliezer oğlunu büyük bir titizlik ile yetiştiriyor. Oğlu da kesinlikle İbranice dışında bir dil konuşmuyor. Ladino konuş yoksa köpeğini öldürürüz dediklerinde bile İbranice dışında bir dil konuşmuyor.

Eliezer Ben Yehuda, İbranicenin İsrail’in günlük dili olması için ömrü boyunca mücadele ediyor ve en yakınlarını da bu mücadeleye dahil ediyor. Eşiyle birlikte anlaşıyorlar ve sadece birbirleriyle İbranice konuşuyorlar. Çocukları olduğunda ise hiç dışarı çıkarmıyorlar ve sadece İbranice duyuyor çocuk.  Çocuk 3, 4 yaşlarına gelince Baba diyor ve Ben Yehuda’nın projesi başarılı oluyor. Çocuk da babasının daha sonra çizdiği yoldan gidiyor ve sadece İbranice konuşuyor. Babasından memnun olduğunu ileride dillendirecektir. Kendisine Ben Avi diyor yani babamın oğlu demektir. Babasının hedeflerini ve çalışmalarını da böylece sürdürmüş olacaktır. Onun hakkındaki bu video izlemeye değer ve gerçekten manidardır.

İtamar ben Avi  Hakkında araştırmalar yapılmalı ve bence tezler yazılmalıdır. Bunun için iyi bir İbranice şarttır.

 

 

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 MÜ'den mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (7), dillere dair


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul