İNGİLİZCE OKUMA YAPABİLECEĞİNİZ ÜÇ ÖNEMLİ SİTE | İlim ve Medeniyet

Dil öğrenirken aynı kelimelerle defalarca karşılaşmak çok önemli. Aynı kelimeleri sıklıkla tekrar eden kitaplardan ve kaynaklardan yararlanmak bu bağlamda önemli. Karşılaşacağımız metinlerin kelimelerinin çoğunu biliyor olmamız lazım. Eğer bütün kelimeleri bilmiyorsak sıkılıp vazgeçebiliriz. Bu durumla karşılaşmamak için seviyemize uygun bolca okumalar yapmamız gerekiyor. Okurken dinleme imkanı olan kaynakları kullanırsanız ise çok güzel olur. Dinleme ve okuma eş zamanlı yapılabilir. Daha sonra kendi sesinizi kaydedip telaffuzunuzu kontrol edebilirsiniz. Gölgeleme yöntemini de tavsiye ediyorum. İşte o üç site…

1.)Fable Cottage Sitesi 5 farklı dilde hikaye okuma tecrübesi sunuyor. Sitede ücretsiz olan içeriklerin yanında üyelere özel içerikler de bulunuyor. İngilizce dışında bir dil öğreniyorsanız diğer dillerin İngilizce çevirileri sitede mevcut. Metinlerin cümle cümle (örn) İspanyolcadan İngilizceye çevirisi yapılmıştır.

Sitenin linki: https://www.thefablecottage.com/

2.)BBC Learning English – Stories for Children Sitesi  Bu sitede çocuklar için hazırlanmış içerikler mevcut. Ayrıca seviyeniz ileri ise haber metinlerini okuyabilir ve basını takip edebilirsiniz. İngiliz medyasını takip eden birilerinin olması güzel olur. İngilizcenizi geliştirmenin en önemli yollarından birisi de okumalar yapmaktır. BBC’nin çalışmalarını takip etmek İngilizce öğrenimi için faydalı olur.

Sitenin linki: https://www.bbc.co.uk/learningenglish/features/childrens-stories

 

3.)Storynory Sitesi: Bu sitede yüzlerce hikaye mevcut. Hepsini güzel bir aksanla dinleyebiliyorsunuz ve ücretsiz. Böyle bir çalışmanın ücretsiz olması gençler için güzel bir haber. Umarım çok sayıda kullanan insan olur. Ücretsiz olan içeriklerin de ücretli olanlar kadar değerli olduğu bir Türkiye hayal ediyorum. Yapılan ufak bir emeği takdir edebilmemiz gerek. Ayrıca bu tarz hikaye siteleri Türkçede de olmalı. Özellikle bu Türkçe hikayelerin de Müslüman dillerine çevrilebileceği bir sistemle bu hikayeler ücretsiz bir şekilde paylaşılmalıdır.

Sitenin linki: https://www.storynory.com/

Ozan Dur

Not: Twitter’daki kaliteli İngilizce Öğrenme Rehberi isimli siteden yararlandım. Kendilerine teşekkür ediyorum ve o sayfayı takip etmenizi öneriyorum.

Başarılar dilerim

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi'nden mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (8), dillere dair Çalışma Alanım Ortadoğu ve Diller


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul