HİKAYE OKUYARAK DİL ÖĞRENME YÖNTEMİ | İlim ve Medeniyet

Dil öğreniminde okumanın önemi yadsınamaz bir gerçektir. Sizlere çok önemli bir siteden ve kullanmış olduğum metottan bahsetmek istiyorum. Dil öğreniminde öğrenciler pratiğe ne kadar erken başlarlarsa, rakiplerinden bir o kadar önde oluyorlar. Sadece kelime ezberleme ve gramer çalışma maalesef ki dili öğrenmemizi temin etmiyor. Ama ilk baştan itibaren, derste veya YouTube’da dil öğrenmeye çalışırken, aynı zamanda seviyemize uygun bilinçli bir okuma, dinleme ve mümkünse konuşma çalışmaları yapılmalıdır. Bugün sizlerle çok önemli bir site paylaşacağım inş.

Benim kullandığım metot ise; hemen geçmiş zaman, şimdiki zaman ve zamirleri öğrendikten sonra metin okumaya başlıyorum. Böylece öğrendiklerimi okuyarak iyice yerleştirmiş oluyorum. Okurken telaffuza çok dikkat ediyorum. Her dil için ayrı konuşmak gerek tabi ki bu sebepten dolayı. Bir diğer özellikte ihtiyacım olan kelimeleri okuyarak öğreniyorum. Bu da kelimeleri bağlamıyla öğrenmeme sebep oluyor. Bu yüzden temel seviyeden itibaren okuma çalışmalarına büyük önem verilmeli. Her dil için bunu karşılayacak materyaller hazırlanmalıdır. Bu aynı zamanda “sıkıcı” gramerden de öğrenciyi kurtaracaktır. Okuyup anladığını fark edecek ve dile olan iştiyakı daha da artacaktır. Bu yüzden öğrencileri elimizde bulunan materyallere göre hazırlamalı ve sadece kitapta verilen metinlerle yetinilmemelidir diye acizane görüşümü belirtmek istiyorum.

Satırarası çeviri tekniği olan bu kitapların en önemli özelliklerinden bir tanesi de ikinci bir kişiye olan ihtiyacı en aza indirmesidir. Dolayısıyla kendi kendinize daha emin bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ben de bunların Rusçası var ve incelemek isteyenler ile paylaşabilirim.

İnceleyeceğimiz site aşağıdadır

https://shop.hyplern.com/

Birçok dilde temel seviyede hikayelerle dil öğreten bu eserlerin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ben de Rusça öğrenirken buradaki kitaplardan yararlanıyorum. Rusça hakkında ayrıntılı bir yazı ileride nasipse yazmayı düşünüyorum. Rusça öğrenmek isteyenlere de faydalı olabileceğini düşündüğüm bu yöntem öğrenmek isteyen diğer kişilere de büyük faydalar inş sağlayacaktır.

Ozan DUR

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tarih-YL / Filistin Çalışmaları [email protected] Polyglot, Dillere dair.


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul