GÜNEY ASYA’DA GÜNDEM (2) | İlim ve Medeniyet

Herkese iyi haftalar, geçen hafta başladığımız “Güney Asya’da Gündem” yazı serisine bu hafta da devam ediyoruz. Bu hafta en ilgimi çeken konulardan birisi Emmy ödülleri oldu. Çok beğenerek izlediğim Delhi Crime dizisi Emmy ödüllerinde en iyi dram temalı dizi ödülüne layık görüldü. Nedense her platformda bu diziyi tavsiye ettim. Bu haftaki gündem konularını vermeden sizlere de bu diziyi önermek istedim.

Bu haftaki Güney Asya’da Gündem başlıklarımız şunlar; Tehreek-e-Labbaik Pakistan Lideri Vefat Etti, 2020 Uluslararası Emmy Ödülleri, Çiftçiler Delhi’de

Tehreek-e-Labbaik Pakistan Lideri Vefat Etti

Khadim Hussain Rizvi, 54 yaşında yüksek ateş ve nefes almada zorluk nedenleriyle vefat etti.

Pakistan’ın ünlü din adamı ve siyasetçisi Rizvi 54 yaşında vefat etti. Vefatının ardından herhangi bir otopsi testi yahut corona testi yapılmadı. Fakat ölmeden önce gösterdiği belirtiler nedeniyle coronadan şüpheleniliyor.

Khadim Hussain Rızvi’nin vefatının ardından Lahor’da düzenlenen cenaze törenine ülkenin dört bir yanında Rızvi’nin severleri katıldı. Adeta bir miting alanına dönen tören ile ilgili en çok konuşulan meselelerden birisi de bu törenin corona virüsünü nasıl etkileyeceği oldu. Törene katılanların çok azının yüzünde maske bulunurken alınan herhangi bir tedbir de yoktu.

Rızvi’nin kurucusu olduğu Tehreek-e-Labbaik Pakistan partisi yakın zamanda Hz. Muhammed hakkında yapılan karikatürleri protesto etmek amaçlı bir araya gelmişti. Parti daha öncelerinde de yaptığı bu tarz protestolarla adını dünya gündemine duyurmuştu.

2017 yılında yine Fransa’ya karşı bir eylem düzenleyen parti başkent İslamabad’a giden yolları keserek şehri adeta felç etmişti. Rızvi vefatından önce yayınlanan karikatürlere karşı herhangi bir önlem alınmazsa geçmişte yaptıkları gibi yine başkenti kitleyebileceklerine dair mesajlar vermişti.

2020 Uluslararası Emmy Ödülleri

2020 Uluslararası Emmy Ödüllerinde bu sene yılın en iyi drama dizi ödülünü Hindistanlı Richie Mehta’nın yönetmenliğini yaptığı Delhi Crime’a aldı.

Richie, konuşmasında ödülü diziye uyarlanan hikayenin gerçek kurbanına ve annesine adadı.

“Bu ödülü erkeklerin şiddetine maruz kalan ve bu sorunu kendi başlarına çözmeye çalışan tüm kadınlara adıyorum. Bununla beraber yorulmak bilmeyen anne ve kızına (2012 yılında tecavüze uğrayan kızına ve annesine) adıyorum. Dünyanın ikinizi neye maruz bıraktığını kendimi düşünmekten alamıyorum. Umarım ki kimse de bunu unutmaz”

2012 yılında gece vakti Delhi’de bindiği otobüste 6 kişi tarafından toplu tecavüze uğrayan bir kızın hikayesinin anlatıldığı dizi toplamda 1 sezon 7 bölüm çekildi. Dizi tecavüze uğrayan kızın hastanedeki yaşam mücadelesini ve tecavüz eden kişilerin polisten kaçış hikayesini anlatıyor. Tecavüzlerin yoğun yaşandığı Hindistan’da böyle bir dizi çok ses getirmişti.

Çiftçiler Delhi’de

Seçim zamanı BJP’nin çok kere zikrettiği tarım reformu Hindistan’da çiftçilerle iktidarı karşı karşıya getirdi.

Tarımda reform yapmak için hazırlanan bir dizi kanun çiftçileri haklarının elinden alındığı ve kendilerini büyük şirketlerin eline savunmasızca verildiklerini düşündürerek organize etti. Çevre eyaletlerden (özellikle Haryana ve Pencap eyaletleri) bir araya gelen yaklaşık 300 bin kişilik bir grup Delhi’de toplandı. İlk başta Delhi Polisi protestocuların Başkente alınmasını engellerken belli bir süre sonra çiftçiler Delhi’de geniş alanlara yayılan kamplar kurdu. Protestolara devam eden çiftçilerle İçişleri Bakanı Amit Shah 3 Aralık 2020 tüm sorunları masaya yatırmak için sözleşti.

Protestolar devam ederken ortaya atılan Delhi’de bulunan 9 stadyumun çiftçiler için geçici hapishane olarak kullanılması iddiasını Delhi yönetimi “Çiftçiler suçlu değildir. Prostesto yapmak onların hakkıdır” açıklamasıyla reddetti.

Peki yapılmak istenen reform neyi içeriyor? Temelde tarımda üretilen mahsul fiyatlandırmasının deregülasyonunu öngören bu reformu iktidar, çiftçilere daha fazla hak verdiğini ve bu haklar çerçevesinde çiftçilerin daha fazla kazanç sağlayacaklarını düşünerek savunuyor. Çiftçiler ise iktidarın tam tersine iktidarın kendilerini büyük şirketlere sattığını ve tüm hakların ellerinden alındığını düşünüyorlar.

Hindistan Çiftçiler Birliği Başkanı Ratam Mann Singh yapılan protestoyu ve reformu şöyle değerlendiriyor “Bu protestoya katılarak Delhi sınırlarına kadar geldim. Çünkü hükümet çiftçilerle herhangi bir istişare yapmadan çiftçileri sattı. Eğer bu reform gerçekleşirse çiftlerin tüm hakları elinden alınacak.”

Bu sorunun çözümünde hala herhangi bir ilerleme kat edilemedi. Gözler 3 Aralıkta yapılacak olan toplantıya çevrildi. Oradan da herhangi bir tatmin edici karar alınmazsa protestoların uzayacağı tahmin ediliyor.

Avatar photo

Mehmet AYAYDIN

Politics and South Asian Studies [email protected]


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul