FARSÇA ÖĞRENMENİZ İÇİN 7 SEBEP! | İlim ve Medeniyet

Neden Farsça Öğrenmeliyiz? İşte 7 madde!

  • Farsça öğrenmek, eskiden beri var olagelen bir gelenektir Türklerde. Türkler zaman zaman Farsçayı resmi dilleri, zaman zaman kültür dilleri yapıp, dili öğrenerek güzel bir şekilde kullanmışlardır.[1]
  • Farsça, Arapça ile birlikte günümüz Türkçesi ve Osmanlıcanın kaynak dili olma özelliğine sahiptir. Medeniyetimizi daha iyi anlamak, Türklerin tarihini ve dillerini daha iyi öğrenmek için Farsçaya ihtiyaç duyuyoruz.
  • Farsçaya hâkimiyet kurmak diğer dillere göre daha kolaydır. Görece kolay gramerinden dolayı öğrenilmek için tercih edilebilir. İran’ın da komşu ülkelerimizden olması ve ziyaret edilebilecek durumda olmasından dolayı Farsçayı öğrenmek isteyebiliriz.
  • Akademik çalışmalar yapmak için Farsça öğrenebiliriz. İran, Afganistan ve Tacikistan üzerine araştırmalar ve çalışmalar yapıyorsak, yolumuz Farsça ile kesişmelidir.
  • Bölge çalışmalarının önemi artıyor. Ortadoğu uzmanlığı talep edilen uzmanlıklardan birisi oldu. Bölgedeki en önemli ülkelerden birisi de İran’dır ve onun dilini öğrenip, bölgede uzun yıllar araştırmalar yapmak oldukça güzel olacaktır.
  • Mezhepler üzerine, Ortadoğu üzerine, İran üzerine, Selçuklular ve Türk devletleri üzerine, Türkiye’nin dış politikası üzerine vb. konularda çalışıyorsak, Farsça öğrenmemiz doğru olur. İran bölgenin önemli ülkelerinden biri ve birçok alanda rekabet ettiğimiz bir ülke. Dilini öğrendikten sonra düşünce kuruluşlarında, turizm, ticaret ve sağlık alanlarında Farsçayı kullanabiliriz.
  • Farsça Türkçeye ve Arapçaya oldukça yakındır. Arapçaya ve Türkçeye özellikle kelimeler olarak yakınlık göstermekte ve Türkçe ve Arapça bilenlerin rahat öğrenebileceği bir dildir. Farsçanın Urducaya olan aşırı yakınlığı belki bilinmeyebilir. Pakistan ve Hindistan çalışan arkadaşların bence Farsça da bilmeleri gerekiyor. Bir dönemin hakim dilini öğrenmek isteyenler, bizlerle iletişime geçebilirler.

Not: Şunu da belirtmekte fayda var, çalışmadan birkaç yıl üzerinde emek harcanılmadan yapay diller hariç hiçbir dili belli bir seviyeye getirmek mümkün değildir. Ben 2014’ten beri Farsçaya ilgiliyim ve dil öğrenmenin sonu gelmiyor. Sonsuzluğa yol açmak gibi dil öğrenmek. Her zaman öğrenci konumunda olmak ve yeni şeyler öğrenmeye hazır olmak gerekiyor. Ne kadar erken başlarsanız, o kadar iyi. Kolay diyoruz diğer diller ile kıyasladığımızda, bu kolaylık emek harcamadan, ter dökmeden, çaba sarfetmeden direkt olarak bize verilecek bir şey değildir. Bu dilin farklı alanları var. Yazma eserler belli oranlarda bir zorluğa sahiptir. Modern dönem çalışacaklar görece daha rahat edecekler ama herkes de modern dönem çalışmayacak. Buna rağmen bu şiir, edebiyat ve dillerimizin kaynak dilini öğrenmek isterseniz, sizleri de derslerime beklerim.


Ozan Dur

 

 

[1] Mürsel Öztürk: Farsça Dilbilgisi

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tarih-YL / Filistin Çalışmaları [email protected] Polyglot, Dillere dair.


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul