DOSYA KONUSU: “ASRIN FELAKETİ: MARAŞ DEPREMİ” | İlim ve Medeniyet

Doğal afetler, fiziksel hasar ve kayıpların ötesine geçen olumsuz etkilere sebep olur. Bu afetlerin ülke ekonomilerine verdiği zarar ve sosyal refaha yönelik çeşitli olumsuz etkilerinin yanı sıra uzun vadeli sosyolojik ve psikolojik etkileri de vardır. Jeolojik kaynaklı bir felaket olan deprem de, etkileri yönüyle sosyoloji ve psikolojiyi doğrudan ilgilendiren bir afettir. Yakınlarını kaybetme, fiziksel zararlar, fakirleşme, göçler ve altyapının yok olması gibi ağır sonuçları olan depremler, toplumda büyük bir tahribata sebep olmaktadır.

Yeni dönemin dosya konusu olarak belirlediğimiz “Asrın Felaketi: Maraş Depremi” ile 6 Şubat’ta Maraş ve çevre illerde meydana gelen depremler kapsamında birçok disiplin etrafında, kapsamlı şekilde, ilgili yaklaşım ve değerlendirmelere ışık tutarak depremin sonuçlarını mercek altına almak hedeflenmektedir.

Hem sitemizin yazarlarının çalışmaları; hem de siz konuk yazarlarımızın sağlayacağı katkılar ile meseleye teorik ve pratik açılardan destek olmaya çalışacağız. Dosya kapsamında deneme ve makaleler ile deprem literatürüne mütevazi bir katkıda bulunmaya gayret edeceğiz.

Sizler de “Asrın Felaketi: Maraş Depremi” dosyamıza çalışmalarınızı göndererek dahil olabilirsiniz: [email protected]

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul