BEN GURİON HAKKINDA İKİ ÇEVİRİ | İlim ve Medeniyet

Arkadaşlar Ben Gurion, İsrail’in kurucusu ve babası olarak addedilmektedir.  Görece uzun ömrüne birçok önemli makam sığdırmış olan bu kişi tarihi çok iyi biliyordu. Tarihin yanında coğrafyayı çok iyi bir şekilde tanıyordu. Bölgeye uzun zaman önce gelmişti. Siyonist fikirle hemhal olmuş, Filistin’i “yeşertmek” bağlamında Kibbutzlarında bile çalışmıştı. Ama yönetme kabiliyeti ve şartların oluşması dolayısıyla önemli makamlara geldi. Siyonizmin tek kurtuluş çaresi olarak görüldüğü o dönemlerde, Filistinlilere üstünlük sağlamak için mücadele edildi. Bu mücadelenin Filistin’deki lideri Ben Gurion’dur. Ben Gurion İsrail’in bağımsızlık bildirgesini okuyacak ve ilk başbakan olacaktır. Kudüs merkezli bir düşünceye sahip olduğundan Kudüs’ü elde etmek için mücadele edecek ve Suriye’den Golan’ı bile alacak ve kendi toprağı ilan edecektir. İlk siyonistler dindar değildi sekülerlerdi ve Tanrının kendilerine Filistin’i verdiklerini düşünüyorlardı. Bu büyük bir çelişkiydi aslında. Ayrıca “öldürmeyeceksin” emrini çiğneyen Siyonistler, birçok Filistin’in şehit olmasına ve mülteci konumuna düşmesine sebep olacaklardır. Yahudilerin dünyaya dağıldıkları sürgün dönemini Filistinliler, bugün yaşamaktadırlar.

İnsanlık var olduğu müddetçe de Kudüs üzerindeki iddia da devam edecektir. Bizler de akademisyen, işçi, öğretmen, memur veya görevimiz her neyse Kudüs ve Filistin ile ilgili okuma yapmalı ve bilincimizi artırmalıyız. Bölgeye seyahat etmek ve gelişmeleri takip etmek durumundayız. Gençleri de İbranice öğrenmeye teşvik edersek çok güzel olur. Sadece insanların iş için dil öğrenmediği bir Türkiye hayal ediyorum. Ülkemiz açısından stratejik dillerinde öğrenilmesi ve öğretilmesi gerekmektedir. Hiçbir dil, hiçbir ülke ve hiçbir köy bile göz ardı edilemez bizim için.

Çevirilerimizi izlemek isterseniz kanalıma beklerim. Buradan da paylaşacağım.

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi'nden mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (8), dillere dair Çalışma Alanım Ortadoğu ve Diller


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul