ATEŞLER İÇİNDE FAKAT YANMAYAN BİR GENÇLİK | İlim ve Medeniyet

Üstad Ali Ulvi’nin Kabul Olan Duası

Ali Ulvi Kurucu’nun hatıratlarının hepsini okuyup bitirdim ve oldukça da etkilendim. Özellikle gençliğin eğitimine büyük önem veren Ali Ulvi Ağabey, fırsat buldukça gençlik için yazıyordu. Yayımlanmış yazılarını da okuma fırsatı elde etmiştim. Şiirleriyle de bir nesle ağabeylik yapmıştı ve Akif-i Sani olarak anılıyordu. Bu konuda Rabbimize dua etmişti ve duası kabul olmuştu. Gençlikle ilgili bir duası daha varki bence bütün gençler okumalı. Hatıraların 3. Cildinden alıntılamak istiyorum.

“Mustafa Sâdıku’r-Râfî er-risale isimli dergide yazılar yazardı. Dergiyi açtım, makalenin ünvanı şöyle. Fi’l-Leheb ve Lâ yahtarik”. Çarpıldım, elektrik çarpmış gibi değil yıldırım çarpmış gibi çarpıldım. Dedim Allah’ım bu yanmayan ateş tuğlası değil yanmayan var nedir yanmayan. Üstad devam ediyor, diyorki geçenlerde Üniversite gençlerinden bir grup genç evime sohbete gelmişler. Benim yazılarımdan istifade ettiklerini söylediler. Sohbete gelmişler, fakat yüzlerinde imanın nuru vardı, Kur’anın nuru vardı. Kalbim yandı sandım. Dedimki Allah’ım bu çocuklar üniversitede okuyorlar. Belki kız arkadaşlarla da okuyorlar. Bütün bunlara rağmen nasıl temiz kalmışlar bunlar dedim. Allah’ım sen öyle bir güç sahibisin ki dilersen ateşler içinde Hz. İbrahim’i, Firavun’un sarayında Hz. Musa’yı, balığın karnında Hz. Yunus’u koruduğun gibi bunları korumuşun Allah’ım. Düşmanlarının elinden Hz. İsa’yı kurtardığın gibi, Muhammed Mustafa (sav)’i mağarada sakladığın gibi, bir örümceğin ağıyla düşmanlarına göstermediğin gibi bu çocukların imanını saklamışın Allah’ım. İmanım tazelendi. Senin kudretine bir daha inandım Allah’ım sen Kadirsin. Okuyunca ağladım dayanamadım. Gittim abdest aldım, iki rekat hacet namazı kıldım. secdede ağladım. Alevden içinde fakat yanmayan gençlik Türkiye’de yetişmeyecek mi Allah’ım dedim. -Bugün sizleri bu Camide- görmekle dualarımın kabul olduğunu anladım.” Sohbetinden ve kitabından alıntıladığım bir kesit…

Ali Ulvi Ağabey bu hâlden sonra Efendimizi (sav) rüyasında görüyor. Sonrasında ise dualarının kabul olduğunu kendi gözleriyle görecektir. Türkiye’ye geldiğinde gençlere “sizler benim kabul olmuş dualarımsınız” diye iltifat edecektir. Ayrıca Rabbimiz bu gençleri Arşın Gölgesindeki gençler diye nitelemiştir. Bir Hadis-i Kudsi’de geçiyordu. Arşın gölgesinde olan gençleri Rabbimiz madde madde sıralıyordu. Bunlardan birisi de “güzel ve mevki sahibi bir kadının beraber olma teklifini ben Allah’tan korkarım” diye geri çevirenlerdir. Bu ilahi müjdeye muhatap olmak ne güzel olur. Gençler, umarım Ali Ulvi Ağabeyin duası kabul olur ve ateşler içinde olan bu gençlik yanmaz…

Ali Ulvi Ağabey’in bu sözleri beni de derinden etkilemiştir. Bir kez daha rahmetle anmama vesile olsun. Allah ondan ebeden razı olsun.

Ozan Dur

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 MÜ'den mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (7), dillere dair


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul