ARAPÇA VE İBRANİCE BİRBİRLERİNE NE KADAR BENZİYORLAR?

6

Arapça ve İbranice birbirine ne kadar yakındır.?

Bu yazımda Arapça ve İbranice’nin birbirlerine ne kadar yakın olduğuna değinmek istiyorum. İbranice bilindiği üzere oldukça yeni bir dildir (yani bir halk tarafından konuşulması açısından modern, oldukça yeni ve kaideleri üzerinde bile  henüz tam uzlaşılamamış bir dildir). Arapça ise çok gelişmiş ve oldukça kadim bir dildir. Lakin iki dil aynı dil ailesinden olduklarından birbirlerine çok benzemektedirler.

İbranicede 22 tane harf bulunmaktadır. Arapçada olduğu gibi İbranicede de harekelendirme bulunmaktadır. İbranice alfabesi öğrenildikten sonra Arapçayı bilen birisi İbranice dilinin gramerini ve mantığını çok kısa sürede öğrenecektir. Arapçada olduğu gibi İbranicede erillik dişillik durumu vardır. Fiiller 3 harfli köklerden çekim yapılmaktadır. Hatta fiil çekimleri o kadar benzemektedir ki neredeyse aynıdır. Birçok kelime birbirinin aynısıdır. Şimdi yazımda bu ortak noktalara dikkat çekeceğim inşaAllah. İbranice harekesi bilinmediğinden, ben her iki dilinde altlarına nasıl okunduklarını yazacağım. Okunuşlarına bakarak dilin benzerliklerini fark edebilirsiniz. Eğer dilin alfabesini öğrenirseniz zaten ne kadar yakın olduklarını bile göreceksiniz. Örneğin Arap harfleri elif, be … diye gider. İbranice ise yine aynı şekilde Alef, Bet şeklinde gider. Dolayısıyla şunu iddia ediyorum Arapça bilen birisi çok kısa sürede İbraniceyi öğrenebilir.

Kendi kendinize öğrenebilmeniz için İbranice gramer kitabı hazırladık.

KENDİ KENDİNE İBRANİCE ÖĞREN

İbranice ve Arapça zamirlerini inceleyelim ve ne kadar benzediklerine göz atalım.

Her iki dilde geçmiş zaman çekimine göz atalım. İbranicede iki kişi için ayrıca bir çekim söz konusu değildir.

Sayılara göz atalım.

Sık kullanılan kalıplara bakalım.

Değerli okuyucular, gördüğünüz üzere Arapça bilen birisi için İbranice öğrenmek çok kolaydır. Üniversite hayatımdan geriye bende kalan öğrendiğim dil oldu. Diğer öğrendiğim bilgiler ise zamanla aklımdan çıktılar. Tabi ki Üniversitelerimizde gördüğümüz dersler kadar dil öğrenmek de çok önemlidir. Şunu da rahatlıkla iddia edebilirim ki İbranice, Arapçaya göre çok daha kolaydır.

About Author

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tarih-YL / İsrail Çalışmaları durozan@gmail.com

6 yorum

  1. Pingback: KENDİ KENDİNE İBRANİCE ÖĞREN | İlim ve Medeniyet

  2. ibranice yeni bir dil degildir.ibranice (habiru) lardan gelir yani hebräisch yada suanki söylemiyle ibranice.
    Arabca yazili kaynaklar bilinmezken,Tana ibranice yazilmistir.
    (Ibranice yeni bir dildir) yanlisinizi düzeltiniz lütfen

Leave A Reply