ARAPÇA ÖĞRENMENİZ İÇİN 10 SEBEP! | İlim ve Medeniyet

Arapça Öğrenmeniz İçin 10 Sebep
1 Dünyada 400 milyondan fazla Arapça konuşan insan var. Dolayısıyla Arapça dünyanın en çok konuşulan 4. Dili konumundadır.  Ayrıca 25 ülkenin de resmi dilidir.
2 Arapça BM’nin resmi 6 dilinden birisidir. Bu da Arapçanın Uluslararası ve Diplomatik anlamda önemli olduğunu göstermektedir.
3 Arapça İslam’ın dilidir ve İslam da dünyadaki en yaygın 2. Din konumundadır. Araplarında çok önemli bir kısmı Müslüman’dır.
4 Arap ülkelerine seyahat etmek istediğinizde Arapça bilmek cazip olacaktır. Ayrıca Hac ve Umre gibi dini sebeplerle Müslümanlar Arap ülkelerine seyahat etmek durumunda kalacaklardır. Standart Arapça bilmek veya herhangi bir Arap lehçesi bilmek iletişim için fayda sağlayacaktır. Yerli halklarla da iletişime geçebilirsiniz.
5 Ortadoğu büyüyen bir ekonomiye sahip ekonomik olarak güçlü körfez ülkeleri var.
6 Arap kültürü ve dünyasına dair derinlemesine bilgi sahibi olabilirsiniz. Arap dünyasının bilgi ve birikiminden daha kolaylıkla yararlanabilirsiniz.
7 Arapçayı öğrendikten sonra önemli görevlere gelebilirsiniz. Büyükelçi, diplomat ve dış işlerinde önemli görevlere gelebilmek mümkündür.
8 Arapçanın tarihine dair okumalar yapabilirsiniz. Dünyanın en eski dillerinden birisi olan Arapçaya dair araştırmalar yapmak zevkli olabilir.

Türkler için özel olarak 2 madde

9 Arapçaya gönül vermiş birçok Hoca var. Ücretsiz ve sefere çıkmadan oturduğunuz yerden Arapça öğrenebilirsiniz. Kaynak çeşitliliği, bolluğu ve tatmin edici kitapların olması bu alanda öğrenciye çok faydalar sağlayacaktır.
10 Türkçeye kelime bağlamında oldukça yakın bir dildir. Türkçe Arapçadan birçok kelime almıştır. Atalarımız yoğun bir şekilde Arapçaya önem vermiş ve Arapça eserler kaleme almışlardır. Arapça yabancı dil değildir ve Müslümanların ortak dilidir.

Ozan Dur

Son iki madde hariç aşağıdaki kanaldan yararlandım

 

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi'nden mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (8), dillere dair Çalışma Alanım Ortadoğu ve Diller


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul