ARAPÇA HAREKESİZ METİN OKUMAYI GELİŞTİRMENİN YOLLARI | İlim ve Medeniyet

Arapça Harekesiz Metin Okumak, Arapça Harekesiz metin okumanın yolları, Arapça okumayı nasıl geliştirebilirim, Harekesiz metin okumak.

Arapçadaki veya dillerdeki edinilmesi gereken 4 edinim, konuşma, okuma, dinleme ve yazmadan birisi geliştirilmek isteniyorsa, özellikle istenilen şeye yönelik çalışmalar yapmak gerekir. Özellikle okuma geliştirilecek ise okumak gerekiyor. Peki doğru okuduğumuzu nereden bileceğiz. Bu durumda iki şeye ihtiyacınız var. Birincisi iyi bir Hoca ikincisi iyi bir sözlük (örneğin tevakku). Dilleri sadece okuyarak öğrenenler var ve onlar konuşurken hata yapabiliyorlar. Örneğin İngilizce gibi bir dilde sadece okuyarak dil öğreniliyorsa, konuşmaya çalışıldığında hata yapılması normaldir. Ama Arapça sadece okuyarak öğrenilse bile kişi Lehçe-Ammice konuşmayacaksa çok rahat konuşabilir. Özellikle hikayelerde geçen konuşma kalıpları ve ifadeler, günlük konuşmaya yakın olduğundan, hikaye çok okuyan bir kişi rahat konuşabilir. Tabii en güzel yol, dinleme ve bilinçli konuşma pratikleri yapmaktır.

Harekesiz metinleri okumak inanın zor değil. Sadece sözlük kullanmaktan sıkılmamanız ve sabır göstermenizle aşılacak bir şey. Onun haricinde Arapça harekeli metinler bulmak kolay ve harekeli metinleri bolca okuyan bir kişi harekesiz metinlerde zorlanmayacaktır. Bir diğer yöntem YouTube’da çok fazla Hocamız Arapça metin okuması yapıyor. Hem YDS hem de Basın Arapçası için çok fazla metin okunuyor ve onları takip etmek lazım. Onları ben çok izledim ve artık harekesiz metinleri sıfır hataya yakın okuyabiliyorum. Bunun için boş vakite ve motivasyona ihtiyacınız var.  Onun haricinde kitapların kullandığı yöntemi kullanabilirsiniz. Kitaplar siz temel kelimelere alışıncaya kadar harekeli kelime veriyorlar. Ama belli bir süre sonra sadece yeni kelimelerin harekesini veriyorlar. Sizlerde her yeni kelimeyi harekelendirebilir ve defterinize o şekilde kaydedebilirsiniz. Kelimeleri de bir cümle içerisinde kaydetmek elzemdir, kısa zamanda dilde terakki eylemenizi sağlarlar. Hedef olarak öğrendiğiniz ve okuduğunuz kitapta, hiçbir bilmediğim kelime kalmayıncaya kadar kelimeler ile haşır neşir olacağım diyebilirsiniz. Her kelime ile cümle yazmak zor geliyorsa, önemli bazı ifadeler ile kesinlikle cümleler yazılmalı. Onları kullanabilmeniz için bu şart. Mesela Liecli, Lienne gibi çok sık kullanmanız gerekenler ile birden fazla cümleler defterinizde olmalıdır diye acizane düşüncemi belirtmek istiyorum. YouTube’da bu şekilde okuma yapanlar ile ilgili bir yazımı yazının sonuna ekleyeceğim inşaAllah.

Ozan Dur

Bana bir soru gelmişti ve Aişe Hanımın aşağıdaki bu videosunu öncesinde izlemiştim. Ortaya bu yazı çıktı. Ben de bu yolları takip etmiştim ve bu anlamda zorlananlara buradaki önerileri uygulamalarını tavsiye ederim.

Mezkur yazı

MODERN ARAPÇAYI GELİŞTİRMENİN YOLLARI

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 MÜ'den mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (7), dillere dair


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul