ALMANCA ÖĞRENİYORUM | İlim ve Medeniyet

Almanca öğreniyorum

(01.06.2024 tarihinde başlamak nasip oldu)

Dil ve tarih öğrenmeyi çok seviyorum. Yaşadığım müddetçe dil öğrenebilmek istiyorum. Bu bağlamda bu yılın ikinci yarısından itibaren Almanca öğrenmeye başladım. Almanca, İngilizce ile aynı dil ailesinden geliyor ve çok ortak kelime var. Benzer kelimeler çok ama benzerlik olsa da anlam değişmesi olan kelimeler var. Bir de Almancanın telaffuzu beni şimdilik zorluyor. Kendi kendimize öğrenirken en çok zorlanacağımız yerlerden birinin de telaffuz olduğunu düşünüyorum. Benim gibi okuyarak öğrenenler kelimeleri ancak duyabiliyor. Duyduğumu kaydediyorum ama bir de konuşanın ağız hareketlerini izlemek var. Bunu da yapabilmek bence önemli.

Almanya’ya daha önceden gitmiştim. Berlin’de birkaç ay yaşadım. İngilizce ile işimi halledebildim ve İngilizce çok popüler. Liseden mezun olan bir Alman İngilizceyi iyi bir seviyede biliyor diyebiliriz ama liseye göre de değişebilir. Bununla birlikte İngilizce bilip Almanya’da yaşayabilmek söz konusu. Almancayı öğrenmek istememin sebeplerinden birisi Ortadoğu ile alakalı. Almanların yaptığı Ortadoğu çalışmalarını okumak istiyorum. Onun haricinde Türklerin yoğun bulunduğu bir bölge olduğundan bu dile yönelik çalışmalar yapılabilir.

Almanya’da Yahudiliğe dair bir yaz kursuna katılmıştım. Holokost müzelerini ve anıtları gezdik. Yahudilere büyük önem veriyor Almanya. Kendisini suçlu hissediyor ve bunu da telafi etmek istiyor. Yahudiler de bu durumu iyice sömürdüler. Suistimal edildi ve Almanlar pişman olmuşlardır. Olmadılarsa da umarım Almanlar yakın bir zamanda pişman olurlar ve soykırım yapılırken Yahudileri desteklemekten vazgeçerler.

Almanca öğrenirken Lingua isimli siteden oldukça yararlanıyorum. Yandex, Tureng ve Google çeviri gibi siteleri aktif kullanıyorum. Kelime kelime çevirip sonra cümleyi çevirtip kontrol ediyorum. En sonunda da cümleyi uygun bulursam kelimeleri defterime kaydediyorum. Bazı kelimeleri bir cümle içerisinde defterime kaydediyorum. Ben bu yolu deniyorum. Mutlaka ayrıca günde 15 dakika dili nasıl öğreneceğinize de vakit ayırın.

Almancadan sonra Rabbim nasip ederse Çince öğrenmek istiyorum. Eğer Rabbim şartları oluşturursa Çincede güzel bir seviyeyi yakalayabilirim. Çinceyi öğrenmemin birçok sebebi var. Bir tanesi gençler zor diye yaklaşmıyorlar. Ama buna rağmen öğrenilebilir olduğunu kanıtlamak istiyorum. Zor dilleri de mutlaka öğrenmeye çalışıyorum ben. Zor dillerden korkmuyorum ve kaçmıyorum. Zaman alacağını biliyorum ve öğrenmeye devam ediyorum. Ömrüm boyunca ne kadar dil öğrenebileceğim bunu Rabbim bilir. Umarım gençlere örnek olabilecek bir sayı olur. Dua beklerim…

Ozan Dur

 

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi'nden mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (8), dillere dair Çalışma Alanım Ortadoğu ve Diller


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul