YAZARIMIZ OZAN DUR’UN YENİ KİTABI ÇIKTI! | İlim ve Medeniyet

2017 yılından itibaren ilimvemedeniyet.com’da Tarih, Israil-Filistin ve Yabancı Dil konularında yazıları bulunan Ozan DUR’un yeni kitabı çıktı. Ozan Dur’un kaleme aldığı 7’den 77’ye İbranice Gramer Kitabı sitemizde daha önce ücretsiz bir şekilde yayınlanmıştı. Şu an da basılı olarak hazırlanmış olup ilgililerine sunulmuştur.

Dünya çapında 10 milyondan fazla kişi İbranice konuşmaktadır. Konuşan sayısı görece az olsa da İbranice yaşadığımız coğrafyanın önemli dillerinden birisidir. Türkiye’de son yıllarda İbraniceye artan bir ilgi bulunmaktadır. Kitap bu ihtiyacı karşılamak amacıyla yazılmıştır. Eski ve Modern İbranice diye ayrım kabul edilirse bu kitap Modern İbranice Gramer kitabıdır.

İbranicede 22 tane sessiz harf bulunmaktadır. Bu harfler sağdan sola doğru yazılır ve o şekilde okunurlar. Bu sessiz harfleri okumak için harekeler icat edilmiştir. İbranicede Eril ve dişil durumu mevcuttur. Fiillerin kökleri bulunur ve o köklerden çekim yapılırlar. Arapça ile aynı dil ailesinden olan İbranice, Arapçaya gramer açısından çok benzemektedir. İki dil birbirlerini beslemişlerdir. Kitap alfabenin öğretilmesiyle başlamakta ve diyaloglar, alıştırmalar ve sorularla devam etmektedir. Her bölümün sonunda spesifik kelimeler verilmiştir. Örneğin en önemli sıfatlar hazırlanarak okuyucuya sunulmuştur. Kitap okuyuculara kendi kendine dil öğrenme modelini sunmaktadır. Birçok farklı gramer kitapları incelenerek olabildiğince basit bir üslup ile anlatılmıştır. Kitap ders kitabı olarak kullanılmış ve eksik kalan yerler tamamlanmıştır. Kitap alanında önemli bir boşluğu doldurmaktadır.

Ozan DUR 1994 yılında Tokat’ta doğdu. İlköğretim ve lise yıllarını burada geçirdikten sonra üniversiteyi okumak için İstanbul’a geldi. Sonrasında 2011 yılında İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Tarih Bölümü’nü kazandı. 2013 senesinde İngilizce eğitimi almak için Humbolt Üniversitesi’nde bulundu. 2015 senesinde Farsça dilini ilerletmek için Kazvin’de derslere katıldı. 2016-2017 senelerinde Kudüs İbrani ve Hayfa Üniversitelerinde İbranice dersleri aldı. Ozan DUR şu anda İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tarih Bölümü’nde yüksek lisans yapmaktadır. ilimvemedeniyet.com’da Tarih, Israil-Filistin ve Yabancı Dil konularında 94 yazının müellifi olan Ozan DUR  yazarlığına devam etmektedir.

satın almak için; https://www.kitapyurdu.com/kitap/ibranice-gramer-kitabi-/569716.html&filter_name=ibranice

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul