UNICEF NEDİR? NE ZAMAN KURULDU? NELER YAPAR?

23

UNICEF, Türkçe açılımı ile Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu, Birleşmiş Milletler (UN) bünyesinde yapılanmış bir alt uzmanlık örgütlenmesidir. UNICEF, dünyada çocuk haklarını savunmayı amaçlayan bu doğrultuda hükumetler ile çalışmalar yapan bir organizasyondur. Tüm çocukların bedensel, zihinsel ve sosyal bakımdan mümkün olan en üst seviyeye erişecek şekilde gelişebilmeleri için gereken haklarını belirleyen Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, UNICEF’in çalışmalarının temelini oluşturur.

1946 yılında Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu adında II. Dünya Savaşı sonrası ortamda çocukların toparlanmalarına yardımcı olmak amacıyla kurulan daha sonra bugünki ismini alan UNICEF, günümüzde Türkiye de dahil olmak üzere 158 ülkede faaliyet göstermektedir.

UNICEF’in günümüzdeki çalışma programları aşağıdaki beş öncelikli konuyu kapsamaktadır:

  • Erken Çocukluk Gelişimi : Her çocuğun beslenme, temiz su, temiz çevre ve korunma ihtiyaçlarının karşılanması,
  • Kız Çocuklarının Eğitimi : Dünyadaki her çocuğun, özellikle de kız çocuklarının kaliteli bir ilkokul eğitimi alması,
  • Bağışıklama ve Daha Fazlası : Bütün çocukların önlenebilir ölüm ve sakatlıklardan korunması,
  • HIV/AIDS : HIV virüsü ile AIDS hastalığının yayılmasının önlenmesi ve hastalıktan etkilenmiş çocuklarla gençlerin gerekli bakımı görmelerinin sağlanması,
  • Çocukların Korunması : Çocukların şiddet, sömürü, taciz ve ayrımcılıktan uzak güvenli bir yaşam sürebilmeleri için her çocuğun korunmasının sağlanması.

 

23 yorum

Leave A Reply