TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ ELEKTRİKLİ OTOBÜSÜ: “AVENUE EV”

0

TEMSA ve ASELSAN işbirliği ile yapılan ve %100 yerli malı, tamamen elektrikle çalışan Avenue EV otobüsü törenle tanıtıldı.

35 oturan, 52 ayakta ve 1 tekerlekli sandalyeli yolcu olmak üzere toplam 88 yolcu kapasiteli otobüsün yakın zamanda seri üretime geçmesi planlanıyor.

Tek şarjla 50-70 km yol gidebilen ve 8 dakika gibi kısa sürede hızlı şarj olabilme özelliğine sahip otobüsün duraklarda kısa süreli şarjlarla kesintisiz hizmet vermesi düşünülüyor.

Aracın tanıtımında konuşan  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Dünyada çevre dostu araçlara ve alternatif yakıtlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Türkiye’nin ticari araç sektöründe liderliğini sürdürebilmesi, yeni teknolojilere adapte olmasını gerektiriyor. Bu açıdan yerli imkanlarla bir yerli elektrikli otobüs üretilecek olması beni çok mutlu ediyor” dedi ve ardından “Türkiye ekonomisiyle ilgili endişe duyanlara verilen en iyi cevabın işte böyle yeni yatırımlar olduğunu ifade etmek istiyorum. TEMSA’nın da bugün tanıtımını yaptığımız bu aracını kısa sürede banttan indireceğine yürekten inanıyorum” diye belirtti.

 

%100 YERLİ ELEKTRİKLİ OTOBÜS AVENUEEV’İN GÖRSELLERİ

   

About Author

Okur-Yazar, Yazdıkları herkesi Bağlar Öğrenim Görevlisi

Leave A Reply