SOSYAL VERİ PLATFORMU TANITILIYOR! | İlim ve Medeniyet

Avatar photoİlim ve Medeniyet24 Mart 20223min0

İLKE İlim Kültür Eğitim Vakfı  adil, hakkaniyetli ve müreffeh bir toplum hedefini hayata geçirmek için topluma faydalı bilgi üretmeye devam ediyor. Bu amaçla kurulan Toplumsal Düşünce ve Araştırmalar Merkezi’nde (TODAM) gerçekleştirdiği araştırmalarla Türkiye ve dünyadaki fikri birikim ve yönelimleri takip ediyor ve eleştirel bir gözle değerlendiriyor. TODAM’da önemli sosyal sorunlar veriler ışığında ele alınıyor ve bu sorunlara çözüm önerileri geliştiriliyor

TODAM’ın Türkiye toplumuna kuşbakışı bir perspektifi inşa etmek için 2021 yılında başlattığı Toplumun Görünümü Projesi kapsamında hazırlanan Sosyal Veri platformu kullanıcıların istifadesine sunuluyor.

Sosyal Veri platformu eğitimden hukuka, kültürden sağlık sistemine kadar çeşitli toplumsal meseleler hakkında güncel grafik, veri ve analizlere yer verilen bir internet sitesi olarak kamuoyunun erişimine açılıyor. Sosyal Veri’de ulusal ve uluslararası istatistik kaynaklarından derlenmiş veri setleri ile hazırlanmış grafikler bulunuyor. Grafikler ile birlikte, göstergelerin seyrini değerlendiren analiz yazıları da okurlarla buluşturuluyor. Bu sayede Sosyal Veri platformu hem bir veri tabanı hem de analiz sitesi olarak işlev görüyor. Güncel sorunlara ışık tutularak mevcut toplumsal meselelerle ilgili eğilimler saptanıyor.

Sosyal Veri’de yer alan göstergelerin özellikle son on yılına odaklanıyor. Tarihsel değişimi ve mevcut görünümü ihmal etmeden, meselelerin yapısına ilişkin genel bir anlayış sunuyor. Ayrıca raporda toplumsal meselelere dair sorunların tespiti ve çözümüyle ilgili öneriler de yer alıyor.

Sosyal Veri tanıtım toplantısında katılımcıların ilgisine sunulacak olan Toplumun Görünümü Projesi kapsamında yayınlanan Toplumun Görünümü: İstatistiksel Verilerle Türkiye Toplumu raporu da Türkiye’nin toplumsal meselelerini özlü bir biçimde izah etmek misyonunu yükleniyor. Nitelikli analizler ile kilit göstergeleri okuyucuya bir bakışta sunan rapor bulgularının yanı sıra öneriler de geliştiriyor.

Kaynak: İslam İktisadı

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul