SEMİNER | “MEVCUT ULUSLARARASI SİSTEM, ULUSLARARASI HUKUK VE AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NİN ROLÜ” | İlim ve Medeniyet

İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde akademik alanlarda faaliyet gösteren İlim ve Medeniyet Topluluğu “The Current International System, International Law and the Role of the United States”- “Mevcut Uluslararası Sistem, Uluslararası Hukuk ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Rolü”
başlıklı web semineri düzenliyor.
Prof. Dr. Hans Köchler’in konuşmacı olarak katılacağı ve Prof. Dr. Berdal Aral’ın moderatörlüğünü yapacağı program 28 Kasım Cumartesi 19.00’da Online platformda gerçekleştirilecek.

Programın katılım linki kayıt olan kullanıcılara mail ile bildirilecektir.
Kayıt formuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
Kayıt Linki

Prof. Dr. Hans Köchler kimdir?

Profesör Hans Köchler Birleşmiş Milletler Viyana Genel Merkezinde, Cenevre’de gerçekleştirilen Kongrelerde, Filipinler Yüksek Mahkemesinde, Yeni Delhi’deki Terörizm Komitesi Başkanlığı gibi bir çok görevin yanı sıra; uluslararası işbirliği, demokrasi, insan hakları, terörizm ve çatışma çözümü alanlarında uluslararası konferansları organize etmiştir.

Ayrıca Köchler, Birleşmiş Milletler ile istişare statüsünde olan ve 7 kıtada 70’den fazla ülkede üyeliği bulunan Uluslararası İlerleme Örgütü’nün (I.P.O.) kurucusu olup başkanlık görevini sürdürmektedir. Profesör Hans Köchler, araştırmaları ve sivil toplum girişimleri aracılığıyla, uluslararası demokrasi ve Birleşmiş Milletler Reformu tartışmalarına, özellikle Güvenlik Konseyi reformuna büyük katkılarda bulundu.

Uluslararası İlerleme Örgütü Başkanı ve Kurucusu olarak, Senegal Kurucu Başkanı Léopold Sédar Senghor, Papa John Paul, Leo Mates, Ürdün Veliaht Prensi Hassan ve Avusturyalı Kardinal Franz König gibi çok sayıda uluslararası isimle; medeniyet diyaloğu konusunda, İslami-Hristiyan anlayışı ve Bağlantısızlar Hareketi’nin geleceği üzerine çalışmalarda bulundu.

Köchler aynı zamanda Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinin açık sözlü bir eleştirmeni ve uluslararası hukuk hükümlerine atıfta bulunarak kuruluşunu ve uygulamasını kınadı. BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından Pan Am Flight 103 (Lockerbie) bombalama davasında gözlemci olarak aday gösterildi. Dava ve temyiz yargılamaları hakkındaki eleştirel raporları ile uluslararası ceza adaletinin siyasallaşması üzerine küresel bir tartışmanın ilerleme konusunda yol kat etmesinde etkin bir rol üstlendi.

Köchler’in günümüze kadar bulunduğu çalışmalardan bazıları ise;

  • Uluslararası Filistin İnsan Hakları Komitesi (ICPHR) Koordinatörü,
  • Avrupa Ombudsman Enstitüsü’nün kurucu ortağı,
  • Cemahir Kültür ve Felsefe Derneği Başkan Yardımcısı ve Derneğin Yayın Kurulu Başkanı,
  • Viyana’daki Birleşmiş Milletler Merkezi Kalkınma STK Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi,
  • Uluslararası Adil Bir Dünya Hareketi Kurucusu ve Danışma Konseyi Üyesi,
  • Malaya Üniversitesi (Kuala Lumpur) Medeniyet Diyaloğu Merkezi Uluslararası Danışma Paneli Üyesi,
  • Demokratik Birleşmiş Milletler Komitesi Uluslararası Danışma Konseyi Üyesi,
  • Hindistan Uluslararası Hukuk ve Politika Danışma Kurulu Üyesi,
  • Diyalog ve İşbirliği için İslam Konferansı Gençlik Forumu’nun bir girişimi olan “Medeniyetler İttifakı için Gençlik” Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi.

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul