İSRAİL-MALAVİ İLİŞKİSİ VE KUDÜS’TE BÜYÜKELÇİLİK AÇILMASI

0

Malavi Kudüs’te büyükelçilik açılacağını bildiriyor. Malavi başkentte resmi temsilcilik kuracağını açıkladı. Gelecek yaza kadar bu temsilciliğin kurulması/açılması bekleniyor. Dışişleri Bakanı Aşkenazi şunları aktardı; bu karar ülkeler arasındaki bağın ve barış çemberinin genişlemesinin bir kanıtıdır.

Afrika’nın doğusunda bulunan Malavi, bugün kalıcı olarak İsrail’de büyükelçilik açacağını ve bunu Kudüs’te yapacağını duyurdu. Malavi Dış İşleri Bakanı, bu gelişmede İsrail Dış İşleri bakanının (Aşkenazi) etkili olduğunu iddia etti.

Aşkenazi ise bu anlaşma hakkında şunları söylüyor. “Ben Malavi devletini bu konuda öncü olmalarını sağlayan önemli kararı almalarından dolayı kutluyorum, ve Kudüs’te büyükelçiliğini açacak ilk Afrikalı devlet olmalarından dolayı kutluyorum. Bu karar ülkeler arasındaki bağın ve barış çemberinin genişlemesinin bir kanıtıdır. Kudüs şehri, İsrail’in ebedi başkenti, tüm dünyaya barış köprüsü olacaktır ve ben tüm devletlere Malavi Cumhuriyetinin yürüdüğü yolda yürümeleri isteğinde bulunuyorum ve elçiliklerini Kudüs’e taşımaları çağrısında bulunuyorum.”

Malavi Afrika’da bulunan ve İsrail ile ilişkileri 1964’den beri ciddi bir şekilde devam eden tek Afrika ülkesidir. İsrail yıllar boyunca bu devlete birçok yardımda bulundu. Özellikle tarım alanında yardımda bulundu. Malavi yanında bazı devletlerde Kudüs’te büyükelçiliklerini açacaklarını duyurmuşlardı. Kudüs’te ABD ve Guatemala’nın büyükelçilikleri bulunmaktadır. Geri kalanlar ise başkent Tel Aviv’dedir.

Bu gelişmeleri yakından takip ediyorum. Ebedi başkentimiz olan Kudüs’ün işgalinin derinleşmesini üzüntüyle izliyorum. Umarım elçiliklerin taşınması olayı birkaç küçük devlet ile sınırlı kalır.

https://www.kan.org.il/Item/?itemId=79442

About Author

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tarih-YL / Filistin Çalışmaları [email protected]

Leave A Reply