İHSAN FAZLIOĞLU İLE 2017-2018 MEDENİYET OKUMALARI BAŞLIYOR | İlim ve Medeniyet

Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu Hoca ile Medeniyet Okumaları 2017-2018 eğitim yılında “İslam Felsefe-Bilim Tarihi: Kurucu İsimler – Kurucu Eserler” teması ile başlıyor. 

Ana teması “İslam Felsefe-Bilim Tarihi: Kurucu İsimler, Kurucu Eserler” olarak belirlenen 2017-2018 Medeniyet Okumaları’nda İslam temeddünün farklı coğrafyalarında hayat bulan felsefe-bilim dizgeleri, ilimlerin sınıflandırılması, mantık ve münazara adabı, kelam, felsefe, sayılar teorisi ve hesap, cebir, teorik ve pratik geometri, fizik ve optik, astronomi, mekanik, vakit tayini ve astronomi aletleri, kimya ve simya, tarım ve bitki-bilim ile tıp gibi alanlarda kurucu isimler ve kurucu eserler üzerinde incelenecek; özellikle bu isimlerin ve eserlerin felsefe-bilim tarihi içindeki nazari ve talimi dönüştürücü etkileri üzerinde durulacaktır.

19 Ekim 2017 tarihinde başlayacak olan Medeniyet Okumaları iki haftada bir Perşembe günleri yapılacak. Medeniyet Okumalarına başvurular ise 17 Ekim 2017 tarihine kadar sürecek.


KATILIM ŞARTLARI VE BAŞVURU:

  1. Seminerler üniversite mensubu/öğrencisi olmak kaydıyla dışarıdan katılımcılara da açıktır.
  2. Katılım için [email protected] adresine atacağınız elektronik posta ile; adınızı, soyadınızı ve üniversite mensubiyetinizi belirtmeniz gerekmektedir.
  3. Seminer sonunda katılımcılara sertifika verileceğinden devam zorunluluğu vardır.
  • Akademik Sorumlular: Tuğba İsmailoğlu Kacır, Mehmet Arıkan ve Muhammet Can
  • Açıklama: Bu yıl MEDENİYET OKUMALARI Youtube’tan yayınlanmayacaktır.
  • Tarih: 19 Ekim 2017’den itibaren iki haftada bir
  • Saat: 17.30 – 19.00
  • Derslik: Konferans Salonu, C-Blok, 2. Kat.
  • Yer: İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Güney Yerleşkesi, Dumlupınar Mah., D-100 Karayolu, Kadıköy – İSTANBUL

MEDENİYET OKUMALARI MÜFREDATI

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul