DİPLOMASİ ATÖLYESİ | İlim ve Medeniyet

Avatar photoİlim ve Medeniyet23 Ekim 20213min0

İLİM VE MEDENİYET ATÖLYELERİ

TANITIM FORMU

Atölye Adı:  Diplomasi Atölyesi

Atölyenin Amacı:

Kapsam olarak 1815 Viyana Kongresi ile başlanılarak diplomasi tarihine yön veren isimlerin hayatları çerçevesinde uluslararası sistemin mevcut durumu açıklanmaya çalışılacaktır. Bu bağlamda Metternich, Bismarck, III. Napolyon, Churchill, Stalin, Kissinger, George F. Kennan gibi isimlerin yanı sıra Türk dış politikasına bir dönem etki eden İnönü, Numan Menemencioğlu, Fatin Rüştü Zorlu, İhsan Sabri Çağlayangil ve İsmail Cem gibi isimlerin de hayatları ve uyguladıkları politikalar ele alınacaktır.

 

Bu atölyenin sonunda katılımcı:

  • Diplomasi tarihinde fikirleri ve eylemleriyle yer edinen siyasetçilerin hayatını inceleme fırsatı yakalayacak,
  • Bu alanda yazılmış önemli eserler hakkında bilgi sahibi olacak,
  • Diplomasi tarihini ve uluslararası sistemi şekillendiren olayları analiz edebilecek.

Atölye Sorumlusu: Abdulkadir AKSÖZ

Atölye Sorumlusu Biyografisi:

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 2017 yılında üniversite ve fakülte birincisi olarak mezun olmuştur. 2018 yılında Hindistan’a giderek Noida Amity Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında başladığı yüksek lisansını 2021 yılında tamamlamıştır. Halihazırda İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisansüstü çalışmalarına devam etmektedir. Başlıca araştırma alanları; Hint Alt Kıtası, Hindistan dış politikası, Türkiye-Hindistan ilişkileri, Hindistan siyasi ve ekonomik tarihi ile Güney Asya’da bölgesel güvenliktir. İngilizce, Urduca ve Hintçe bilmektedir.

E-Posta/ [email protected]
Twitter/ : @akadiraksoz

Katılım Şartları

  • Diplomasi tarihine meraklı ve biyografi okumaya ilgi duyan herkese açıktır.

– KAYIT FORMU İÇİN TIKLAYIN –

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul