“bidunyahaber.org” PLATFORMUNDAN İSLAM DÜNYASINA DAİR GÜZEL HABERLER | İlim ve Medeniyet

Bu yazımızda bir farklılık yapıp sizlere interaktif bir sosyal içerik platformundan bahsedeceğiz. ‘Dünya Genelinde Müslümanlar Neler Yapıyorlar?’ mottosuyla yola çıkmış, aynı zamanda birçok özel içeriği bünyesinde barındıran genç oluşumlu bu platform, kötü haberlerden iğdiş olmuş zihinlere merhem olabilmeyi hedefliyor. Hangi platformdan mı bahsediyoruz?

Elbette Bi’ Dünya Haber’den. Gelin dilerseniz bu platformu kendi dillerinden daha yakından tanıyalım:

Derdimiz ne?

Dünyanın her köşesinde çok güzel şeyler oluyor ama bunların yeterince ön plana çıkmadığını düşünüyoruz. Hal böyle olunca sürekli kan ve vahşet içinde karamsar bir dünya tablosu zihinlerimize işliyor. Elbette bunlar var, bunu inkar etmiyoruz ama madalyonun diğer yüzünün de gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bununla birlikte dünyayı tanımak, dünyanın diğer bir ucundaki kardeşlerimizin halini öğrenmek ve güzel işleri teşvik ederek birbirimize ilham kaynağı olmak istiyoruz. İyi ve güzel olanı, örnek işler yapanları göstererek bir kıvılcım arayanlara “sen de yapabilirsin” diyoruz. Hatta biraz daha ileri götürüp “sen de başkalarının kıvılcımı olabilirsin” demek istiyoruz.

Ne Yapıyoruz?

İngilizce, Arapça, Almanca, Fransızca vb. dillerde yayın yapan haber kaynaklarından Müslümanlarla ilgili olumlu, güzel ve ilham verici haberleri buluyoruz. Ayrıca farklı ülkelerde yaşayan arkadaşlarımız ile irtibat kurup onlardan da yerel haberler toplamaya çalışıyoruz. Tüm bu haberleri daha sonra Türkçe’ye çevirip yayınlıyoruz. Tabi ki bu haber çevirileri mevcut haber sitelerinin anlayışından biraz farklı. Bugün her yerde görebileceğiniz o klasik aktarım dilini ve habercilik kaidelerini esas almak yerine samimi bir dille kendimizden bir şeyler katarak olayı sanki bir arkadaşımıza anlatıyormuş gibi yazmayı tercih ediyoruz. Bunu haberlerin girişlerinde bile kolaylıkla görmek mümkün.

Yaptığımız tek şey haberler yayınlamak değil elbette. Biraz daha aktif bir konuma geçip özgün içerik üretimleri, röportajlar ve derlemeler yapıyoruz. Bu hususta da “ben neyi merak ediyorum” sorusunu sorup aslında ona cevap arıyoruz denebilir. Mesela “Müslüman kardeşlerim ne yapıyor?” sorusunu sorup 5 farklı açıdan buna cevap arıyoruz. Önce o ülkede yaşayan Müslüman nüfusa, ardından İslam’ın yayılış sürecine, o ülkedeki camilere ve çalışmalar yapmış önemli kişilere ve son olarak da orada yaşayan Müslümanların karşılaştığı problemlere değindiğimiz Dünyada İslam serimiz var. Bunu da kolay okunabilsin diye 5 soru-cevap şeklinde özet olarak sunuyor, detaylarını ve arka planını merak edenleri ise aşağısında belirttiğimiz kaynak kısmına davet ediyoruz. Bu serilerimizden sadece bir tanesi. Bunun dışında Allah’ın Evleri, İslamofobi ile Mücadele, Örnek İnsanlar, İlham Veren Projeler, İslam Şehirleri gibi birçok seri daha hazırladık. Bu serilerin ve seriler içindeki içeriklerin sayısı da her geçen gün çeşitlenip artıyor.

Peki kazancımız ne?

Bir kişiden “şu haberinizi okudum ve bana umut oldu” veya “falanca haberi gördüm ve ben de şöyle güzel bir karar aldım” mesajını almak bizler için yeterli. Bunun yanında ekibimizin her geçen gün genişlemesi ile samimi insanlar ve güzel kalpler kazanıyoruz. Bu güzel birlikteliği tesis etmek ve proje vasıtasıyla aynı ideali taşıyan birkaç kişiyi buluşturmanın verdiği hazzı yaşamak da kazançlarımız arasında. Yine projenin insanlar için bir mektep haline geldiğini görmek, gönüllülerin birçok yönden gelişimlerine vesile olmak bizleri hayli sevindiriyor. Ama hepsinden önemlisi başımızı yastığa koyduğumuzda geride gönül hoşluğu ve Allah’ın rızasına bir adım daha yaklaşabildiğimiz düşüncesi.

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul