BANKALARARASI KART MERKEZİ A.Ş. (BKM) NEDİR? | İlim ve Medeniyet

Bankalararası Kart Merkezi A.Ş. (BKM) banka kartları ve kredi kartlarının takas ve mutabakatını sağlamak üzere tüzel bir kişilik olarak 1990 yılında kurulmuştur. BKM aracılığıyla bankalar birbirleri adına yaptıkları kredi kartı ve banka kartı ödemelerinin takasını ve mutabakatını sağlamaktadır.

BKM’de yapılan netleştirme sonucu oluşan borçların mutabakatı Merkez Bankası İstanbul Şubesi nezdinde bulunan hesaplar üzerinden gerçekleşir. Türkiye’deki banka ve kredi kartları 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu çerçevesinde düzenlenmektedir. Bu Kanun çerçevesinde, banka kartları ve kredi kartlarının çıkarılması, kullanımı, takas ve mahsup işlemlerine ilişkin usûl ve esaslar düzenlemekte olup, bu kapsamda kartlı ödemeler sisteminin etkin çalışması sağlanmaktadır.

BKM’ye, Bankamızın 12 Haziran 2015 tarih ve 10159/19758 sayılı Kararı ile ödeme sistemi işleticisi olarak faaliyet izni verilmiş ve söz konusu Karar 19 Haziran 2015 tarih ve 29391 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Kaynak: TCMB Sözlüğü


Bankalararası Kart Merkezi İletişim Bilgileri

Adres: Nispetiye Cad. Akmerkez E3 Blok Kat: 3-5 Etiler 34337 / İSTANBUL

Telefon: 0 212 350 79 00

Faks: 0 212 282 12 22-23

E-Mail: [email protected]

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul