9 ŞUBAT DÜNYA GÜVENLİ İNTERNET GÜNÜ NEDİR? NEREDEN GELİYOR? NE ZAMAN İLAN EDİLDİ?

0

9 ŞUBAT DÜNYA GÜVENLİ İNTERNET GÜNÜ, 2004 yılında beri Şubat ayı boyunca dünya çapında çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Avrupa Birliği’n bu etkinlikleri Avrupa Komisyonu’nun “Güvenli İnternet Programı” desteğiyle, gençler arasında internet ve mobil cihazların güvenli ve sorumlu kullanımı teşvik eden bilgilendirme merkezlerinin Avrupa ağı olan INSAFE düzenliyor. “Güvenliği İnternet Günü”nü kutlamanın amacı olarak internetin güvenli kullanımı hakkında başta çocuklar, gençler ve ebeveynler olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin bilinçlendirilmesi ön plana çıkmaktadır.

Günümüzde, çocuklar ve gençler arasında internet kullanımının yanı sıra Facebook ve Twitter gibi hızla gelişen sosyal paylaşım ağlarının kullanımı da hızla yaygınlaşmaktadır. Örneğin 9-10 yaş grubu çocukların yüzde 26’sından ve 15-16 yaş grubu gençlerin yüzde 82’sinden fazlası söz konusu sosyal paylaşım ağlarında profile sahip. Bu nedenle çocukların ve gençlerin bilgisayar ve internet kullanırkan karşılaşabilecekleri tehlikeler ve riskler hakkında bilgilendirme çalışmalarının artması amaçlanmaktadır.

Türkiye’de de 2010 yılından beri “Güvenli İnternet Günü” kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Leave A Reply