7. Kısadan Hisse Kısa Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu! | İlim ve Medeniyet

Avatar photoİlim ve Medeniyet6 Aralık 20227min0

 

Genç Öncüler Gençlik, Spor ve Eğitim Derneği tarafından düzenlenen 7. Kısadan Hisse Film Festivali genç yönetmenlere 75 bin lirayı aşkın ödül dağıttı. Bu sene 5 farklı kategoride yarışan filmler ve senaryolar ödüllerini Beyoğlu Atlas Sinemasında düzenlenen törenle aldı.
Genç Öncüler Gençlik, Spor ve Eğitim Derneği tarafından düzenlenen 7. Kısadan Hisse Kısa Film Festivali’nin ödül töreni geçtiğimiz akşam Beyoğlu Atlas Sinemasında yapıldı. ‘Kurmaca, ‘Deneysel’, ‘Animasyon’, ‘Belgesel’ ve ‘Lise’ kategorisindeki ödüller sahiplerine takdim edildi. Toplam 600’den fazla eserin başvurduğu 7. Kısadan Hisse Kısa Film Festivali’nde jürinin değerlendirmesinden geçerek finale kalan 30 eser arasından 5 kategoride ödül alan filmlere 75 bin lirayı aşkın ödül dağıtıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen festivalin jürisinde bu yıl yönetmen-senarist Murat Pay, görüntü yönetmeni Cevahir Şahin, senarist Hilal Çelenk, yapımcı-yönetmen İsmail Fidan ve oyuncu Selen Öztürk yer aldı. Tören açılışı, Guinness rekorlar kitabına en hızlı keman virtüözü ünvanıyla da girmiş olan Muhammed Yıldırır’ın konseriyle coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi.

BEŞ KATEGORİDE ÖDÜL VERİLDİ
Liseli gençlerin sinemadaki teşvikini arttırmak adına lise kategorisinde ilk üçe giren filmlere ödül verildi. ‘Görmek’ filmiyle Esma Akça’ya ve ‘Yaklaşan’ filmiyle Buğra Aslanyürek’e üçüncülük ödülü verildi. İkincilik ödülünü ise ‘151’ filmiyle Ali Telek aldı. Lise kategorisinde birincilik ödülünü ise ‘Pembe Yalanım’ filmiyle Esranur Öztel aldı. Deneysel kategorisinin kazananı ‘Larva’ adlı filmle Volkan Güney Eker, Animasyon kategorisinin kazananı ‘Özür’ adlı filmle Murat Can Yağbasan, Belgesel kategorisinin kazananı ‘Arayış’ adlı filmle Orhan Dede, Kurmaca kategorisinin kazananı ise ‘Babamın Öldüğü Gün’ isimli filmle Emre Sefer oldu. Metin Erksan anısına Genç Öncüler Özel Ödülü ‘Arayış’ adlı filmle Ömer Güler’e takdim edildi. Kurmaca kategorisindeki ‘Acımasız Bir Sadelik Arzusu’ isimli filmle Jüri Özel ödülünü ise Bulut Kırbaş aldı. Son olarak İstanbul Sinema Evi tarafından verilen Kısa Film Destek Ödülü, Muaz Güneş’e verildi. Ödüller sahiplerine Ali Demirtaş, Döndü Toker, Ahmet Mercan, Sinan Sertel, Aşkın Özcan, Ekrem Aydın, Murat Pay, Cevahir Şahin, Hilal Çelenk, Gülcan Tezcan tarafından takdim edildi.

GAYEMİZ GENÇLERİN HEYECANINI DİRİ TUTMAK
Kısadan Hisse Kısa Film Festival Direktörü Aşkın Özcan konuşmasında yarışma kapsamında gerçekleştirilen etkinliklere ilişkin bilgiler verdi. Maddi desteğin yanında akademik desteğe de son derece önem verdiklerini dile getiren Özcan, “Bu sene yedi gün süren festivalde katılımcılar animasyon, senaryo ve yönetmenlik alanında eğitimler aldı ve düzenlenen panellere katıldı. Gayemiz hem sinemada var olmak hem de genç yeteneklerin önünü açarak heyecanlarını diri tutmaktır” dedi. Sponsorlarımızdan törene katılan Sosyal, Ekonomik ve Kültürel Araştırmalar Merkezi (SEKAM) Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Can, çocukların çok küçük yaşlardan itibaren dijital ortamdaki oyunlara ve filmlere yöneldiğini bu yüzden de kendi kültür ve medeniyet kodlarımıza uygun şekilde bilgisayar oyunları ve filmlerin yapılmasının önemini vurguladı. İş adamlarının bu alanlara da yatırım yapmaları gerektiğini dile getirdi.

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul