İSPANYOLCAYA DAİR | İlim ve Medeniyet

       İSPANYOLCAYA DAİR 

İspanyolca Çince ve İngilizceden sonra dünya üzerinde en çok konuşulan üçüncü dildir. Aynı zamanda dünya üzerinde anadil olarak konuşulan diller arasında ikinci sırada yer alır. Yirmiden fazla ülkede 600 milyonun üzerinde insan tarafından anadil olarak konuşulan İspanyolca, 21 ülkeyle dünyada en fazla ülkede resmi dil olarak kabul edilen bir dil olma özelliği taşır. ABD’de İspanyolca İngilizceden sonra en çok konuşulan dildir ve ABD’de anadili İspanyolca olan yaklaşık 40 milyondan fazla insan bulunmaktadır. Öyle ki İspanyolcanın Amerika’da İngilizcenin ardından ikinci anadil olarak kabul edilmesi ileriki süreçte muhtemel gözükmektedir. Herkesin CV’sine orta düzeyde İngilizce yazabildiği bu dönemlerde, böylesine yaygın ve popüler bir dili biliyor olmak da haliyle onlarca avantajı beraberinde getirmektedir.

İspanyolca özellikle Güney Amerika ve Avrupa’da oldukça yaygın bir dil. Ülkelerde resmi dil olarak kullanılmasının yanında uluslararası veya bölgelerarası organizasyonlarda da resmi dil olarak kullanılmaktadır. Örneğin Birleşmiş Milletler, Amerikan Devletleri Örgütü, Avrupa Birliği, Latin Birliği, Nafta vb. büyük çaplı organizasyonlarda resmi dil olarak kullanılmaktadır. Bildiğiniz gibi bu da tercümanlık, turizm, diplomasi, mühendislik, öğretmenlik gibi çeşit çeşit iş imkanlarını ve tabii ki daha fazlasını beraberinde getirmektedir.

İspanyolca öğrenmek, günümüzde birçok insana kariyer alanında çok büyük avantaj sağlamaktadır. Günümüzde birçok enternasyonal firma dünyayla iletişime geçebilmek ve müşteri ilişkileri yönetimiyle ilgili çalışmaları en iyi şekilde yürütebilmek adına birden fazla dil bilen eleman aramaktadır. Sadece İstanbul’da 650’nin üzerinde İspanyol firması bulunmaktadır. Bunlar arasında en bilindik olarak; Zara, Pull& Bear, Bershka vb. daha birçok firma yer alır.

İspanyolcanın dünyada çoğu ülke ve kuruluş tarafından resmi dil olarak kabul edilmesi, dünyanın birçok yerinde de yabancı dil eğitimleri kapsamında ikinci dil olarak öğretilmesi bireye ve çalıştığı sektöre bir statü kazandırabilir.

İspanyolca öğrenmek, CV için harika bir gelişim oluşturur. Aynı zamanda kariyeriniz için yeni avantajlar oluşturulmasını sağlar. İspanyolca gibi bir yabancı dile sahip olmak, kariyerinizi planlarken önünüzdeki seçenekleri en azından ikiye ve hatta üçe katlayabilir. Ülke olarak uluslararası ilişkilerde de kendimizi geliştirdiğimiz bu zamanlarda, özellikle diplomasi alanında kesinlikle sizi aranan eleman konumuna getirebilecek bir dildir.

Tabii ki son derece eğlenceli bil dil olması da cabası. Eğlenceli olduğu kadar İspanyol ve Latin Amerika Edebiyatı da eşsiz yazar ve şairlere ev sahipliği yapmaktadır. Örnek vermek gerekirse tarihteki ilk roman olarak kabul edilen Don Quijote’nin yazarı Cervantes, Kırmızı Pazartesi ve daha birçok romanıyla Gabriel García Márquez ve bunun yanında Jorge Luis Borges, Octavio Paz, José Saramago gibi birçok meşhur yazarın eserlerini de anadilinden okuyabilirsiniz.

Tabii bu dilin size sağlayacağı faydalar bu kadarıyla sınırlı değil; spor, sanat, tarih, İspanyol ve Latin kültürleri gibi birçok alanda yeni şeyler öğrenebilir, yeni bir coğrafyanın kapılarını bu dili öğrenerek ardına kadar açabilirsiniz. İspanyol ve Latin Amerika kültürünü, onu bizzat yaşayan insanlarla sohbet ederek veya yaşayarak öğrenebilirsiniz. Madrid, Barcelona, Buenos Aires, Lima, Santiago, Karayipler, İbiza, Montevideo, Mallorca, And Dağları, Salar de Uyuni gibi birçok yere seyahat edebilirsiniz.

Son olarak değinmek istediğim bir nokta daha var. Eğer İngilizce biliyorsanız İspanyolca öğrenmek sizin için çok daha kolay olacaktır. Çünkü iki dildeki yüzlerce kelime birbirleriyle benzerlik gösteriyor. Ama olay sadece İngilizce değil, İspanyolca biliyor olmak Fransızca, İtalyanca, Portekizce gibi neredeyse bütün Latin dillerini daha kolay öğrenebilmenizi ve onları rahatça kavrayabilmenizi sağlayacaktır.


 AHMET GÜLÜMSER

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul