DDOS SALDIRISI NEDİR? | İlim ve Medeniyet

İnternet dünyasının en önemli DNS hizmeti sağlayıcılarından Dyn, hackerların DDoS saldırısına maruz kaldı. Spotify, Reddit, Twitter, Whatsapp, PlayStation Network, Netflix, SoundCloud, PayPal ve Pinterest başta olmak üzere birçok site saldırıdan etkilendi. Bazı sitelere erişim yavaş sağlanırken bazılarına erişim dahi sağlanamadı. Twitter’ın yavaşlaması, Whatsapp’ta fotoğraf ve videoların yüklenmemesi gibi yaşanılan sorunların en önemli nedeni DDoS saldırılarıdır.

DDos saldırısı sonucunda ABD’nin %78’i internete erişim sağlayamadı. Saldırı ağırlıklı olarak Rusya ve Çin’den yapıldı.  Bu saldırıdan dolayı ABD’nin 8 milyar dolardan fazla zarara uğradığı tahmin ediliyor.

Konuyla ilgili olarak Dyn’den şu şekilde bir açıklama yapıldı:

“21 Ekim 2016 Cuma, UCT 11.10’dan başlayarak Dyn DNS altyapısına yönelik DDoS saldırılarını takip etmeye ve hafifletmeye başladık.”

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan da, “Siber saldırılar konusunda tüm operatörlerimizi, kamu kuruluşlarımızı ve vatandaşlarımızı uyarıyoruz” açıklamasında bulundu.

DDoS  Nedir?

DDoS  (Distributed Denial of Service)  Dağıtılmış Hizmet Reddi olarak  tercüme edilmektedir. Saldırı dağıtık yani birden fazla bilgisayardan yapılan hizmet durdurma saldırısıdır. Bu saldırı sistemlerin erişilebilirliğini engellemeye yönelik bir saldırı türüdür.

Bu saldıra türünde saldırganlar sunucuya çok sayıda bilgisayar üzerinden istekler göndererek sunucuyu sürekli meşgul etmeye çalışır ve bunun sonucu olarak sunucu siteye erişmeye çalışan kullanıcılara yoğunluktan dolayı hizmet veremez hale gelir. Böylelikle sitelere erişim sağlanamamış olur.

Avatar photo

Özkan YILDIRIR

Okur-Yazar, Yazdıkları herkesi Bağlar Öğrenim Görevlisi


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul