İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ

Üniversite “Medeniyet”tir

21 Temmuz 2010 tarihli ve 27648 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6005 Kanun No ile kurulan İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İstanbul’un Anadolu yakasında konuşlanmış bir DEVLET üniversitesidir.

‘Yenilikçi,’ ‘Girişimci’, ‘Toplum ve Medeniyet Odaklı’, ‘Uluslararası’ ve ‘Araştırma Odaklı’ olarak beş temel esas üzerine kurulan Üniversitemiz, 11 fakülte, 2 yüksekokul ve 4 enstitü ve 7 araştırma merkezinden oluşmaktadır:

Fakültelerimiz:

Edebiyat Fakültesi*, Eğitim Bilimleri Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi*, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi*, Sağlık Bilimleri Fakültesi*, Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi*, Siyasal Bilimler Fakültesi*, Tıp Fakültesi* ve Turizm Fakültesi*

Yüksekokullarımız:

Sivil Havacılık Yüksekokulu ve Yabancı Diller Yüksekokulu**

 Enstitülerimiz:

Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü***

Üniversitemiz bünyesinde araştırma ve geliştirme projelerini yürüten; Sosyal İşbirlikleri Bölgesi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Çocuk Eğitim ve Bilim Araştırma ve Uygulama Merkezi, Medeniyet Araştırmaları Merkezi (İSMAM), Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi  (SEM),  Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi  (UZEM), İstanbul Medeniyet Üniversitesi Deneysel ve Klinik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi, Otizm Uygulama ve Araştırma Merkezi yer almaktadır.

Uluslararası bir üniversite kimliğiyle de öne çıkan üniversitemiz Erasmus+, Mevlana ve Farabi değişim programlarına üye olup dünyadaki birçok üniversiteyle de uluslararası işbirliği anlaşmaları imzalamıştır.

Üniversitemizin logosu da medeniyetimizin doğuşu ve yükselişine paralel olarak gelişen hat sanatımızdan ilhamla tasarlanmıştır. Bu manada İstanbul Medeniyet Üniversitesinin kısaltması olarak bir araya gelen IMU harflerinin biçimsel tasarımı klasik İslam sanatlarının en geleneksel örneklerinden olan Kûfi hattına benzer bir formda tasarlanmış; harflerin rengi ise Türk kültüründe yaygın olarak kullanılan turkuaz olarak belirlenmiştir. Şekil olarak da IMU harfleri, yine medeniyetimizin doğuşunu ve yükselişini sembolize edecek şekilde soyut bir formda yukarıyı, yani ilerlemeyi işaret eden dikey şekillerle ifade edilmektedir.

4 öğrenciye 1 akademisyen oranında genç ve dinamik bir akademik kadroya sahip olan üniversitemiz, gerek akademik gerekse sosyal hayatlarında tüm mensuplarıyla eğitimleri süresince öğrencilerimize tam destek sunmaktadır.

İstanbul’un her iki yakasına da metro, metrobüs ve otobüs gibi farklı toplu ulaşım araçlarıyla hızlı ve rahat ulaşım imkanı sunan konumu ve D-100 karayolunun iki yanında birbirine bir üstgeçitle bağlanan ve tüm fakülte, yüksekokul ve enstitüleri bir araya toplayan kolay erişimli iki merkezi kampüsüyle öne çıkan üniversitemiz; tüm öğrencilerine medeniyetlerin beşiği olan, tarihi ve kültürel çeşitlilikle yoğrulmuş, dünyanın incisi İstanbulumuzda eğitim vermektedir.

Türkiye’deki tüm devlet üniversitelerinde olduğu gibi İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde de eğitim ücretsizdir.

*Şu anda lisans eğitimine öğrenci kabul eden fakülteler.
**Üniversitemizin İngilizce hazırlık eğitimini Yabancı Diller Yüksekokulu vermektedir.

***Yüksek lisans programları için öğrenci kontenjanları her yıl Enstitülerimiz tarafından ilan edilmektedir.

Kaynak: medeniyet.edu.tr


Biz Kimiz?

ilimvemedeniyet.com, İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulan bir cemiyettir.

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Toplum, Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul